Canis Ursínus- Bakkaia KARELSKÝ MEDVEDÍ PES

KARELSKÝ MEDVEDÍ PES

Je to plemeno psa, pochádzajúce z hraničnej oblasti Ruska a Fínska. Je blízky príbuzný s Ruskými lajkami a bol vyšľachteny predovšetkým na lov medveďov, preto ma v názve „MEDVEDÍ“

HISTÓRIA

Prvý štandard FCI tohto plemena bol stanovený v roku 1945. Na Slovensku toto plemeno zastrešuje KLUB CHOVATEĽOV SEVERSKÝCH POLOVNÝCH PSOV

VZHĽAD

Karelský medvedí pes je stredne veľký kompaktný pes s osvaleným chrbtom, hlbokým a širokým hrudníkom a rovnými končatinami. Má ľahkú a vyváženú kostru. Jeho hlava je široká, oči má malé, oválne, tmavohnedé, ňufák čierny, jeho uši sú malé, stýčené, trojuholníkového tvaru, trošku zaguľatené na koncoch. Jeho chvost je silný, strednej dĺžky, vysoko nasadený, zatočený. Jeho srsť je drsná, rovná, s hustou podsadou, vo farbe čiernej s bielymi znakmi na hlave, krku, hrudníku i nohách a môžu byť i na chvoste. Srsť výborne kryje proti vode v zime, v lete má termoregulačnú schopnosť.
Pes: 57cm (+/- 3cm), 25-28kg Suka: 52cm (+/- 3cm), 20-23kg

POVAHA

Nespútanosť, búrlivosť, prudkosť a veľká živosť sú príznačnými vlastnosťami tohto psa. Nie je práve zdržanlivý a určite si nenechá „skákať po hlave“. Karelský medvedí pes ma veľmi vyvinutý poľovný pud a je samostatný. Všetky jeho povahové vlastnosti nemenia nič na tom, že je poslušný. Voči svojmu pánovi je veľmi lojálny, oddaný a prítulný.

VYUŽITIE

Nie je vhodný ako spoločenský pes do mesta. Potrebuje veľmi veľa pohybu a nejakú úlohu, ktorá ho zamestná.

Dosiaľ sa využíval predovšetkým ako poľovný pes s univerzálnymi schopnosťami. Zároveň je aj vynikajúci a nekompromisný strážca. Neodporúča sa držať ho iba ako spoločníka.

Je veľmi náročný na výchovu, výcvik a pohyb. Najvhodnejší pre aktívnych horárov, poľovníkov.